top of page

5 משחקי מונטסורי לפיתוח למידה



זמן איכות מעולה להורים עם הילדים זה זמן משחקים, ומה יותר טוב ממשחק למידה שגם מחנך את ילדכם? חינוך מונטסורי ידוע בגישתו הממוקדת בילד, תוך שימת דגש על למידה מעשית, עצמאות וחקירה.

אם את רוצה להביא את ילדך לעצמאות ומיומנות חברתית ויצירתיות תוכלי לעשות זאת בעזרת משחקים מונטסורים, לא בטוחה איך? הנה חמישה משחקים בהשראת מונטסורי שאת יכולה לנסות עם ילדך.


1. משחק מיון חושי

משחק זה מתמקד בפיתוח התפיסה החושית והמוטוריקה העדינה של ילדים. 

תאספי מגוון של חפצים עם טקסטורות, צורות וגדלים שונים, כמו לדוגמא קוביות עץ, דוגמיות בד וחומרים טבעיים כמו אבנים או צדפים. 

תניחי אותם בסל או על שידה מונטיסורית ותזמיני את הילד שלך למיין את החפצים על סמך תכונות ספציפיות, כגון צבע, מרקם או צורה. 

חשוב שתתענייני ותתני לו להסביר לך מדוע הם מסווגים את הפריטים בצורה כזו, כמו שעשו. משחק זה לא רק משפר את המודעות החושית אלא גם מקדם חשיבה ביקורתית ומיומנויות סיווג.


2. פעילויות מעשיות לחיים

כמו שכבר ציינתי במאמרים הקודמים שלי, חינוך מונטסורי מגדיל את היכולות העצמאיות לילד ומדגיש את החשיבות של כישורי חיים מעשיים בהתפתחות הילדים. אחת מהאפשרויות היותר פופולריות כיום בחינוך המונטסורי הוא להפוך משימות יומיומיות למשחקים מהנים המקדמים עצמאות ואחריות. תני לילדך לבצע פעילויות יום יומיות עם כלים וחומרים בגודל שלו לפעילויות כמו מזיגה, גריפה והעברת חפצים ממקום למקום. פעילויות אלו לא רק משכללות את המוטוריקה העדינה אלא גם משרה תחושת הישג ויכולת עצמית.


3. ציד מספרים וחיפוש מטמון

תחביאי חפצים ממוספרים ברחבי הבית - במקומות שהילד יוכל למצוא כמובן, ותכיני רשימה של הפרטים או מפה שמציינת את מיקומי הפריטים המוסתרים.

כאשר הילד ימצא את הפריטים המוחבאים תעודדי אותו להתאים את החפץ לרשימה, משחק זה עוזר לילדים לפתח מיומנויות חישוב תוך הפעלת הסקרנות ויכולות פתרון הבעיות שלהם. 

בנוסף, משחק זה מחזק את זיהוי המספרים, כישורי ספירה ומודעות מרחבית בצורה אינטראקטיבית שובבה ומהנית.

 

4. משחק חקר הטבע

חינוך מונטסורי מדגיש את החשיבות של חיבור ילדים עם העולם הטבעי.קחי את ילדיך למשחק חקר הטבע כדי לגלות את נפלאות החוץ. תביאי אביזרים על מנת לנצל את החוויה בצורה הטובה ביותר כגון: זכוכית מגדלת או משקפת. עודדי אותם לחקור מרקמים, צבעים ודפוסים שונים בסביבתם, כגון עלים, פרחים וסלעים. ילדים יכולים לאסוף אוצרות טבע כמו אצטרובלים, נוצות או צדפים כדי ליצור יצירות אמנות בהשראת הטבע או תצוגות חושיות. משחק זה מקדם סקרנות, הערכה לטבע ותחושת פליאה ויראה.


5. קוביות לספר סיפור

משחק נוסף שמעודד יצירתיות ופיתוח שפה הוא עם משחק קוביות סיפור. תוכלי ליצור או לרכוש סט של קוביות עם תמונות או סמלים המייצגים אלמנטים שונים בסיפור, כגון דמויות, חפצים או רגשות. תגלגלי את הקוביות ותבקשי מהילד שלך לספר לך איזה סיפור הקוביות מספרות לו, בסיפורים דימיוניים וייצירתיים, עודדי אותם לשלב שפה תיאורית, דיאלוג ופתרון בעיות בנרטיבים שלהם. המשחק הזה לא רק מעורר יצירתיות אלא גם בונה מיומנויות תקשורת, אוצר מילים והבנה נרטיבית, כך תוכלי לבלות קצת זמן איכות עם ילדיך בשיטה של אפרת לקט.


לסיכום, משחקי מונטסורי מספקים הזדמנויות חשובות לילדים ללמוד, לחקור ולצמוח בצורה שובבה ומרתקת. בין אם זה מיון חפצים לפי תכונות חושיות, עיסוק בפעילויות מעשיות בחיים או יציאה להרפתקה של חקר הטבע, המשחקים הללו תומכים בהתפתחות הוליסטית ומטפחים אהבה ללמידה. על ידי שילוב המשחקים האלה בהשראת מונטסורי בזמן המשחק של הילדים, את יכולה לטפח את הסקרנות, היצירתיות ואהבה לחקר כל החיים.


Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating

חדש בבלוג

bottom of page